ماندگاری مواد غذایی در یخچال

خوشبختانه ما در زمانه ای زندگی می کنیم که در هر فصلی انواع مواد غذایی در بازار موجود است و از آن بهتر اینکه می توان یکجا چند ماده غذایی را خرید و در یخچال گذاشت و به تدریج استفاده کرد. با این حال باید توجه داشت یخچال هم معجزه نمی کند و همیشه باید حواستان جمع باشد که هر ماده غذایی را چه موقع در آن گذاشته اید تا پیش از خراب شدن یا حداقل پیش از از دست دادن مواد مغذی اش آن را مصرف کنید. روی خیلی از بسته بندی های مواد غذایی بهترین تاریخ مصرف آن نوشته شده است. اما اگر به چنین تاریخی دسترسی نداشتید یا برای اطمینان بیشتر، می توانید از اطلاعات زیر استفاده کنید.

● لبنیات
شیر تازه ۵ تا ۷ روز در یخچال سالم می ماند. اگر شیر چربی گرفته یا به اصطلاح چرخ کرده باشد یک تا دو هفته می توان آن را در یخچال نگه داشت. اگر در بطری شیر باز شده باشد نباید بیش از ۳ تا ۵ روز در یخچال بماند. خامه تا ۱۰ روز در یخچال سالم می ماند اما خامه زده شده را تنها یک روز می توان در یخچال نگه داشت. خامه ترش تا ۴ هفته سالم می ماند. ماست و پنیر دلمه را ۷ روز می توان در یخچال نگه داشت. پنیرهای سفت و پنیر رنده شده ۶ تا ۱۲ هفته در یخچال سالم می مانند. پنیرهای نرم نباید بیش از ۳ تا ۴ هفته در یخچال بماند. کره و مارگارین هم حداکثر دو هفته در یخچال سالم می مانند.

● تخم مرغ
تخم مرغ تازه با پوست سالم سه هفته در یخچال سالم می ماند اما اگر آن را پخته باشید باید در عرض یک هفته آن را مصرف کنید.

● گوشت تازه
مرغ درسته یا تکه شده، اردک، غاز، بوقلمون، پرنده های شکار و دل و جگر مرغ یک تا دو روز در یخچال سالم می ماند. گوشت چرخ کرده یا خورشی هم یک تا دو روز در یخچال می ماند اما گوشت استیک، کبابی و گوشت دنده را ۳ تا ۵ روز هم می توان نگه داشت. زبان و سایر اجزای بدن هم یک تا دو روز نباید بیشتر در یخچال بماند. سوسیس را هم یکی دو روزه باید مصرف کرد.

● گوشت پخته

سوسیس دودی و ژامبون درسته را یک هفته می توان در یخچال نگه داشت. ژامبونی که کاغذ آن باز شده ۳ تا ۵ روز و ژامبون ورقه ۳ تا ۴ روز در یخچال می ماند. هات داگ اگر بسته اش باز نشده باشد دو هفته در یخچال سالم می ماند اما اگر در آن باز شده باشد باید بین ۳ تا ۷ روز مصرف شود. گوشتی که پخته شده و زیاد آمده را ۳ تا ۴ روز می توان در یخچال نگه داشت. آب گوشت هم یکی دو روز در یخچال می ماند. باقی مانده مرغ پخته را هم می توان ۳ تا ۴ روز در یخچال نگه داشت.

● ماهی

ماهی های تازه چه کم چربی مثل قزل آلا چه ماهی های پرچرب مثل آزاد یا تن را نباید بیش از یک یا دو روز در یخچال نگه داشت. اما اگر ماهی سرخ کرده یا پخته باشد می توان آن را ۳ تا ۴ روز در یخچال نگه داشت.

● میوه

سیب یک ماه در یخچال سالم می ماند. گلابی، هلو، آلو، انگور، شلیل و کیوی را ۳ تا ۵ روز می توان در یخچال نگه داشت، پرتقال، نارنگی، لیمو و گریپ فروت دو هفته در یخچال می ماند. گیلاس، آلبالو، توت فرنگی، توت سفید و شاتوت و تمشک فقط ۲ تا ۳ روز باید در یخچال بماند. هندوانه، خربزه و طالبی تا یک هفته در یخچال تازه می ماند. آناناس بریده شده هم نباید بیش از ۲ تا ۳ روز در یخچال بماند. موز و انبه هم که نیازی نیست در یخچال نگهداری شوند.

● سبزی و صیفی

کاهو یک هفته در یخچال تازه می ماند. هویج، شلغم و چغندر دو هفته و گل کلم یک هفته در یخچال سالم می ماند. لوبیا، باقلا، نخودفرنگی، کدوسبز، کلم بروکلی، کلم پیچ و اسفناج نباید بیشتر از ۳ تا ۵ روز در یخچال نگه داشته شوند. کرفس، کلم، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و فلفل سبز تا یک هفته در یخچال می ماند. قارچ باید یکی دو روزه مصرف بشود. ترب تا دو هفته و سبزی هایی مثل جعفری و گشنیز فقط ۲ تا ۳ روز در یخچال تازه می ماند. ذرت را بلافاصله مصرف کنید تا عطر آن از بین نرود.

● نان و شیرینی

نان را بهتر است در دمای اتاق نگهداری کنید. گذاشتن نان در یخچال شرایط را برای بیات شدن آن فراهم می کند. به هر حال نان را باید بین ۳ تا ۷ روز از تاریخ پخت و خریدش مصرف کنید. خمیر نپخته را ۲ یا ۳ روز می توان در یخچال نگه داشت. کیک ها را هم بهتر است در یخچال نگذارید و تازه مصرف کنید. فقط کیک پنیر را می توان ۳ تا ۷ روز در یخچال گذاشت. پای میوه را هم یکی دو روز می توان در یخچال نگه داشت. انواع شیرینی و کیک مانند شیرینی دانمارکی، دونات، کیک اسفنجی، کیک شکلاتی، کیک های چندلایه، کیک یزدی، رولت و پن کیک را به تشخیص خودتان و با توجه به کیفیت آنها در یخچال بگذارید اما سعی کنید هر چه سریع تر آنها را مصرف کنید.‌


● نگهداری پنیر در یخچال
پنیرهای نرم‌تر ماندگاری و طول عمرشان کمتر از پنیرهای سفت است. ما می‌توانیم پنیرهای سفت مثل پنیر سفید و پنیرهای تبريزي را پس از باز کردن درب آنها، به مدت ۳ تا ۴ هفته در یخچال نگهداری کنیم.
پنیرهای نرم، مثل پنیرهای پرچرب را تنها به مدت یک هفته می‌توانیم در یخچال نگهداری کنیم. برای اینکه از سالم بودن پنیر اطمینان کامل حاصل کنید، ‌می‌توانید به تاریخ تولید آن نگاه کنید. اما بهترین روش این است که پنیر را امتحان کنید، یعنی دقت کنید و ببینید آیا کپکی بر روی آن وجود دارد یا خیر.
شما می‌توانید دوام و ماندگاری پنیر را قبل از اینکه آن را در یخچال نگهداری کنید، افزایش دهید، یعنی حفاظ پلاستیکی روی پنیر را که محکم بر روی آن کشیده شده است بردارید و پنیر را در کاغذهای موم دار قرار دهید و آن را کاملاً‌ با کاغذ بپوشانید.
شما می‌توانید پنیری را که بر روی آن کپک وجود دارد مصرف کنید، اما باید در این مورد خیلی دقت کنید. با چاقو، سطحی را که با کپک پوشیده شده است ببرید و سعی کنید چاقو را تمیز نگه دارید تا از گسترش و افزایش کپک خودداری کنید و سپس آن را مجدداً با مقداری از کاغذی که به موم آغشته است، بپوشانید.

● نگهداری تخم مرغ در یخچال
تخم مرغ تازه با پوست سالم سه تا 8هفته در یخچال سالم می ماند اما اگر آن را پخته باشید باید در عرض یک هفته آن را مصرف کنید. 
به خاطر داشته باشید که تخم مرغ‌ ها را حتی اگر یک جای مخصوص و مجزا برای آن دارید، در قسمت جلوی یخچال قرار ندهید. اگر آنها را در جلوی یخچال قرار دهید، خیلی سریع تر فاسد می‌شوند.
تخم مرغ، شیر و مواد غذایی خام مثل ماهی، گوشت و مرغ را در قسمت عقب یخچال قرار دهید. برای اینکه قسمت عقب یخچال سردتر است و باکتری در جایی که درجه حرارت پایین و فضا خنک تر است کمتر رشد می کند. عقب یخچال معمولاً خنک‌ترین و سردترین قسمت یخچال شماست.
بنابراین بهتر است مواد خوراکی را که می خواهید تازه‌تر بمانند، درآن جا نگهداری کنید. شما می‌توانید مواد خوراکی مثل کره را در جلوی یخچال که گرم‌تر است نگهداری کنید. کره، بطری آب و سایر نوشیدنی‌هایی که درب آن باز است کمتر مستعد فاسد شدن هستند و با دمای یخچال هیچ گونه مشکلی ندارند.

● نگهداری باقی مانده غذاها در یخچال
شما می‌توانید باقی مانده غذاها را براحتي به مدت ۳ تا ۴روز و يا بيشتر  در یخچال نگهداری کنید. انواع گوناگون پیتزا، مرغ و سالاد ماهی تن را باید حداقل در عرض مدت کوتاه، حدوداً ‌دو ساعت پس از سرو و مصرف کردن آن، برای کاهش دادن خطر بیماری‌هایی که از طریق غذای فاسد منتقل می‌شود، در داخل یخچال بگذارید.
هرگز باقی مانده غذاها را در آشپزخانه نگهداری نکنید و به محض اینکه آنها را پختید، فوراً در یخچال قرار دهید.
به این دلیل که هوای خنک و سرمای داخل یخچال میزان رشد باکتری را کاهش می‌دهد. برای مواد خوراکی که حجم بیشتری دارند و فضای زیادی را اشغال می‌کنند، مثل سالاد ماکارونی و غذاهایی نظیر غذاهای چینی با حجم زیاد را به جای اینکه در داخل یک ظرف بزرگ بریزید، آن را در داخل چندین ظرف کوچک قرار دهید و سپس در داخل یخچال بگذارید.
با این روش سرمای یخچال به سرعت و به طور یکنواخت غذا را خنک می‌کند. برای چنین غذاهایی اگر از یک ظرف بزرگ استفاده کنید، به دلیل آنکه سرمای یخچال کاملا ‌و به طور یکنواخت غذا را خنک نمی کند، خطر اینکه باکتری یا هر چیز دیگری در وسط غذا رشد کند، بسیار زیاد است.

خانه


Jewelers
Jewelers
www.butkaj.com
Free counter and web stats