fast and freekbd.dll-persian,s windows-of persian,s gulf- آموزش فارسي نويسي در ويندوز - صفحه کليد فارسي در ويندوز ايکس پي- مشکلات فارسي نويسي در ويندوز ايکس پي -رايگان -بدون عضو گيري - سريعترين دانلود كد هايkbd.dll - مسابقه و جايزه - کد هاي جاوا اسکريپت - طراحي و برپايي وب سايت و سايت هاي زيبا با قالب هاي اختصاصي و با قيمتي واقعا مناسب -ارتقاء رايانه هاي قديمي - سايت ادبي سايتي براي ادب دوستان و هنرمندان و اهل قلم و تفكر مكاني مناسب براي معرفي آثار ادبي فرهنگي

 

لطفا چند لحظه تامل بفرماييد !                                 

 

 

 

 

 

 
 
  صفحه اصلي   نکته1   نکته2   نکته3   نکته4   نکته5 نصب1 نصب2    
  رفع مشکلات فارسي نويسي در ويندوز  
 

مقدمه اي در بروز کردن دوم سايت

اوائل که رايانه هاي شخصي به بازار آمد به دليل اينکه ساختار برنامه نويسي سخت افزاري اسمبلي و سپس نرم افزاري سيستم عاملي اساسا لاتين و حروف انگليسي بود اين طرز فکر داشت جا ميافتاد که غرب درصدد است که توسط رايانه و فراگير شدن آن در زندگي و امور شخصي مردم ، نه تنها حروف لاتين و بلکه زبان انگليسي را تبديل به زبان دوم مردم دنيا کنند و غرب زدگان ايراني هم با شور و حرارت زيادي ايده شکست اجتناب ناپذير ملي گرايي فرهنگي را با تمسک به اين پديده نسبت ميدادند بطوريکه ديگر اينبار بسادگي نه تنها تن به پذيرش واژه هاي رايانه اي که کاميون کاميون داشت وارد محاورات روزمره ميشد ميدادند بلکه به بهانه اينکه نميتوان جز لاتين از حروف ديگري براي کاربري رايانه استفاده کرد مشتاقانه فارسي نويسي را کنار گذاشته و شروع به تحرير با حروف لاتين کردند .

اما در اين بين نه تنها مردم عادي تن به چنين پديده اي ندادند و بلکه خود ماکروسافت که موسس آن بيل گيتس بود و ايشان شخصا يهودي مومن و بسيار هم ملي گراست بسيار تمايل داشت که حروف ممالک ديگر بخصوص عبري هم قابل تحرير و استفاده در کاربري رايانه بشود . توجه داشته باشيد که حروف عبري همانند حروف ايراني يا عربي است و از راست به چپ نوشته ميشود . ضمن اينکه در اين ميان ژاپني ها سخت به زبان خود مقيد و وفا دار هستند و مضافا اينکه درصد بالايي از کاربران رايانه ها عرب هاي مصرف گرا و غير مولد ! هستند و همه اين موارد فوق بود که باعث شد تا اگر هم کساني يا نيروهاي پشت پرده اي سعي در تحقق پروژه زبان واحد جهاني انگليسي را داشتند ناکام بمانند و ابتکار عمل را بدست ماکروسافت و برنامه نويسان محلي بسپارند . نکته قابل تامل اينکه برنامه نويسان محلي انگيزه هاي مادي را نيز دنبال ميکردند اما با تعدد برنامه هاي ارايه شده محلي ، مشکلات زبان محلي روزبروز بيشتر ميشد و کد پيچ ها داشت تبديل به يک اژدهاي هفت سري ميشد که با زدن هر سر دو سر کچ و معوج ديگر ظاهر ميشد ! به همين دليل بود که با يک تمهيد سخت افزاري ( حذف کد خطا گيري در صفحه کليد ) ناگهان امکان تولد يوني کد با مليون ها حروف ( کاراکتر ) مخصوص و متنوع ايجاد شد و ماکروسافت توانست هدايت اين يوني کد را  بدست گرفته و مشکل محلي نويسي را به بهترين شکل ممکنه و احتمالا با استخدام کاربران متخصص زبان از کشور هاي مختلف را در تمامي ممالک رفع کند  .

من در اين سايت به مشکلات مربوط به فارسي نويسي در ويندوز ميپردازم و سعي دارم تا آنجا که ممکن است در حد معلوماتم  پاسخ گوي شما عزيزان باشم .

در طي اين 9 ماهي که از انتشار سايت ميگذرد افرادي که به سايت آمده اند توانسته اند بر اين مشکل ديرينه شان بسادگي و بقول خودشان در عرض حداکثر دو ساعت فائق آيند و مراتب سپاس و تشکر خودشان را نيز توسط پيام گير بمن رسانيدند .

در اين بروز سازي تغييراتي جزيي در نوع آموزش داده ام و احتمالا رساتر شده و از مطالب تکنيکي و تخصصي هم سعي کردم تا حد ممکنه پرهيز شود تا بکار گيري محتواي سايت بهتر و راحتر توسط کاربران عادي صورت بپديرد .

در اين راستا نيز چنانکه سايت ادبي راه اندازي شد يک بخش براي فارسي کردن واژه هاي رايانه اي ايجاد خواهم کرد تا از واژه هاي مانوس تر و عاقلانه تر استفاده شود من باب مثال نميدانم چرا بعد اين همه سال هنوز وقتي ميخواهيم بگوييم دکمه راست موس را فشار دهيد ميگوييم راست کليک کنيد !! اگر فارسي گويي قرار است خوب همه را فارسي بگوييم چه مانعي دارد بگوييم راست کليد کنيد يا با کليد راست بزنيد که اتفاقا هم نوا با رايت کليک است . ( جالب است وقتي به افرادي ميگويم راست کليد کنيد ميگويند راست کليک آقا نه راست کليد !! )

بهرحال اميد است که شما نيز بتوانيد با صرف وقتي اندک فارسي نويسي را جايگزين لاتين نويسي کنيد و براي هميشه رايانه خودتان را ايراني نماييد . و به اين ترتيب بتوانيم دين خود را به صد ها فردوسي ايران زمين و ديگر افراد گم نامي که در فراز و نشيب هاي تاريخ اين مملکت براي حفظ و تماميت اصالت فارسي گويي و فارسي نويسي کوشيدند و حتي خط عربي را با ابداع خط نستعليق از مادر خود جدا کرده تا آنرا زيباتر و دوست داشتني تر و صميمي تر بنمايند ادا نماييم ... 

با تشکر مدير سايت : س . ک

مهر 88


با سلام به شما بازديدکنندگان عزيز ! و ممنون از حضور شما در اين سايت .

با اينکه قريب 9 سال از فارسي شدن ويندوز ميگذرد و به همت ماکرو سافت اين مشکل غامض و پر درد سر از پيش روي کاربران ايراني بدون هيچ هزينه اي و صرفا در راستاي انسان دوستانه رفع شد اما هنوز که هنوز است بسياري از کاربران از کم و کيف جريان بي اطلاع و يا کم اطلاع هستند و هنوز ما ميبينيم که اغلب نامه هاييکه دريافت ميشود و يا پيام هايي که در سايت ها در بخش تماس با ما ارسال ميشود با حروف لاتين است و البته خود نويسنده اين متون چندان مشکلي براي درج مطالبش ندارد اما اين خواننده است که عذاب ميکشد تا مطلب را دريابد .

من بکرات در نامه هايم و يا در سايت هاي مختلف توضيحاتي درباره فارسي کردن صفحه کليد به کاربران داده ام اما از آنجا که هربار به گونه اي و متناسب با سطح آگاهي مخاطب ميبايست اين کار را انجام ميدادم ديگر بستوه آمده و تصميم گرفتم تا يک سايت کامل فقط در ارتباط با اين موضوع منتشر کنم . اميد دارم که شما نيز سايت مرا به ديگر دوستان معرفي نماييد تا شايد اين مشکل ( کم سوادي يا اصلا بيسوادي ! ) بکلي در جامعه کاربران ريشه کن شود .

البته براي اينکه ببينم سايت هاي ديگر در باره اين مشکل چه کرده اند به جستجو پرداختم ولي به نتايج تاسف باري رسيدم که مهمترين آن از اين قرار است :

1 - متاسفانه با رواج قالب هاي cms که معمولا رايگان بوده و از امکانات فراواني هم برخوردار است منتشر کنندگان سايت ( وب مستر ها ) بسادگي و با اشتياق کودکانه شان اقدام به عضو گيري از بازديدکنندگان سايت ميکنند و هنوز سر در نياوردم که اين عضو گيري چه خير و برکتي براي آنان در پي دارد ، جز اينکه کاربران را يک سطح به مديرت سايت نزديک کرده و از امنيت خودشان نير بشدت کاسته ميشود و از همه بدتر ٱنکه بطور آزار دهنده و با شيوه غير انساني نحوه عضو گيريشان را مشکل ميکنند من باب مثال اخيرا ديدم که بعد از گرفتن يک سري سوالات و اطلاعات نابجا ميبايست يک يا حتي دوتا کد کج و معوج مسخره را بايد بخواني و درج کني و هيچ معلوم نيست که آيا درست خواندي يا نه و در غير اينصورت تمامي اطلاعات بيموردي که خواسته شده بود و درج کرده اي پاک شده و باز از نو ! اين کار هاي احمقانه هيج حاصلي ندارد جز اينکه هزينه اتصال را بالا برده و وقت عزيز کاربران را نيز بهدر ميدهد و دست آخر نيز مطالبي که از سايت هاي ديگر کش رفته و بنام خود منتشر ميکنند بي آنکه کوچکترين اشاره اي به ماخذ اصلي بکنند ( شيوه زشت رايج در زمان ما ). اينها همه يک طرف و نکته ديگر بدليل نا آگاهي فني از طراحي سايت ، سنگيني و حجم بي مورديست که نصيب اين سايت ها شده بطوريکه بعضا تا 3 دقيقه طول ميکشد تا يک صفحه از سايت باز شود .

2 - اکثر مقاله ها تنها بخشي از مسايل مربوط به صفحه کليد فارسي را مطرح کرده اند و از جامعيت نيز بر خوردار نيست .

به همين دليل ناچار شدم تا اين سايت را بطور جامع ايجاد کنم و ضمن کم حجم ساختن سايت اما تمامي مواردي که يک کاربر نياز به دانستن ان دارد تا براحتي فارسي نويسي کند را توضيح دهم مطالب ارايه شده حاصل قريب 8 سال تجاربيست که در زمينه سرو کله زدن با سيستم عامل ويندوز و نرم افزار هايگوناگون داشته ام و از همان ابتدا هيچگاه حاضر به تسليم بيگانه نويسي نشدم . .در ضمن متذکر ميشوم که تحصيلات من در زمينه سخت افزاري رايانه بوده و سعي کردم براي توضيحات مربوطه تا حدودي به سخت افزاري نيز اشاره اي شده باشد .

شما در اين سايت ابتدا خيلي کلي و خلاصه وار با کد اسکي و يوني کد آشنا ميشويد سپس با فايل صفحه کليد kbd.dll  و گليف آشنا شده و در مرحله بعد آنرا دريافت ميکنيد و آنگاه با نصب اين فايل در سيستم 32 آشنا ميشويد بعد از نصب اين فايل با نصب زبان فارسي در رايانه تان آشنا ميشويد چرا که اکثرا کسانيکه در خارج ايران هستند و يا رايانه همراه ( نوت بوک ) دارند و سيستم عامل از قبل نصب شده دارند با اينموضوع مشکل دارند اما در ايران معمولا  نصب شده هست . 

اما با اين اوصاف مايلم تا چنانکه که شما نيز آگاهي ها و تجاربي نيز در اين مورد داريد با من در ميان بگذاريد تا با نام شما آنرا منتشر نمايم . در ضمن اگر باز هم در زمينه فارسي نويسي دچار مشکل شديد از طريق تماس با ما آماده راهنمايي شما سروران هستم .

با تشکر از توجه شما .
                       مدير سايت

 

 

تبليغات

 

 
 
صفحه بعد
 

کلیه حقوق قانونی این صفحه وب متعلق به موسسه کبوتر میباشد  -مهر1388
 

www.easy-hit-counter.com